Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 BRA   Álvaro Filho/Saymon Álvaro Morais Filho Saymon Barbosa Santos 3740 4744 3500 4124
2 LAT   Smedins/Samoilovs Janis Smedins Aleksandrs Samoilovs 3800 4700 3260 3720
3 USA   Dalhausser/Lucena Philip Dalhausser Nicholas Lucena 4040 4040 3240 3240
4 BRA   Evandro/Andre Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Andre Loyola Stein 3080 3464 2840 3024
5 BRA   Alison/Bruno Schmidt Alison Cerutti Bruno Oscar Schmidt 3720 4062 2700 2782
6 RUS   Krasilnikov/Liamin Viacheslav Krasilnikov Nikita Liamin 2500 2700 2690 2940
7 POL   Losiak/Kantor Bartosz Losiak Piotr Kantor 2780 3050 2645 2690
8 BRA   Pedro Solberg/Guto Pedro Solberg Gustavo Albrecht Carvalhaes 2920 3538 2540 2918
9 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2600 3080 2480 2720
10 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 2840 3040 2360 2580
11 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2080 2080 2280 2280
12 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 1920 2282 1860 2042
13 CAN   Saxton/Schalk Ben Saxton Chaim Schalk 2600 2720 2000 2000
14 RUS   Stoyanovskiy/Yarzutkin Oleg Stoyanovskiy Artem Yarzutkin 2200 2972 2200 2892
15 POL   Fijalek/Bryl Grzegorz Fijalek Michal Bryl 2192 2772 2100 2340
16 CAN   Pedlow/Schachter Sam Pedlow Sam Schachter 2210 2410 2150 2310
17 USA   Brunner/Patterson Theodore Brunner Casey Patterson 2355 2735 1975 2065
18 USA   Gibb/Crabb Ta. Jacob Gibb Taylor Crabb 2325 2490 1970 1970
19 BEL   Koekelkoren/van Walle Dries Koekelkoren Tom van Walle 1674 2388 1658 2268
20 CHI   Grimalt E./Grimalt M. Esteban Grimalt Marco Grimalt 1900 2240 1900 2240
21 MEX   Virgen/Ontiveros Juan Virgen Lombardo Ontiveros 2100 2260 1780 1900
22 USA   Doherty/Hyden Ryan Doherty John Hyden 2052 2332 1932 2012
23 QAT   Jefferson/Cherif Jefferson Santos Pereira Cherif Younousse 1590 1680 1635 1800
24 CUB   Gonzalez/Nivaldo Sergio Reynaldo Gonzalez Bayard Diaz Gomez Nivaldo Nadir 1830 1950 1830 1950
25 AUT   Kunert/Dressler Thomas Kunert Christoph Dressler 1548 2344 1548 2384
26 GER   Böckermann/Flüggen Markus Böckermann Lars Flüggen 1740 1901 1380 1433
27 POL   Prudel/Kujawiak Mariusz Prudel Kacper Kujawiak 1814 2184 1632 1644
28 CUB   Quesada/Piña Daisel Quesada Sardiñas Karell Piña Ventoza 1468 1468 1468 1468
29 LAT   Plavins/Regza Martins Plavins Haralds Regza 1836 2560 1566 2032
30 LAT   Tocs/Finsters Edgars Tocs Rihards Finsters 1048 1351 988 1182
31 ARG   Capogrosso/Azaad Nicolás Capogrosso Julian Amado Azaad 1190 1250 1190 1310
32 AUT   Seidl Rob./Winter WC Robin Seidl Tobias Winter 1230 1512 1222 1448
33 INA   Candra/Ashfiya Ade Rachmawan Mohammad Ashfiya 1078 1078 1078 1078
34 ITA   Ranghieri/Carambula Alex Ranghieri Adrian Ignacio Carambula Raurich 2005 2170 1450 1450
35 AUS   McHugh/Schumann Christopher McHugh Damien Schumann 1538 1878 1538 1998
36 IRI   Raoufi R./Salemi B. Rahman Raoufi Bahman Salemiinjehboroun 1236 1236 1236 1236
37 CAN   Vandenburg/Nusbaum Ryan Vandenburg Aaron Nusbaum 538 538 538 538
38 SLE   Lombi/Kamara Patrick Lombi Abu Bakarr Kamara 0 0 0 0
39 URU   Vieyto/Cairus Mauricio Sebastian Vieyto Acosta Marco Cairus Lucarelli 780 780 780 780
40 AUT   Ermacora/Pristauz WC Martin Ermacora Moritz Pristauz 1138 1764 1104 1658
41 RSA   Naidoo/Williams Jamaine Naidoo Leo Williams 60 60 60 60
42 PAR   Goyo/Roger Gregorio Godoy Roger Daniel Battilana Villamayor 460 460 460 460
43 MAR   Abicha/Elgraoui Mohamed Abicha Zouheir Elgraoui 0 0 16 16
44 MOZ   Nguvo/Tovela aldevino Nguvo Justino Tovela 0 0 0 0
45 NED   Varenhorst/Van Garderen WC Christiaan Varenhorst Maarten Van Garderen 904 904 816 818
46 GUA   Leonardo/Garcia L. Andy Alexis Leonardo Blanco Luis Augusto Garcia Betancourt 598 598 598 598
47 VEN   Charly/Golindano Carlos Rangel Jonathan Golindano 540 540 540 540
48 TTO   Williams/Phillip Daneil Williams Marlon Phillip 762 762 792 792